forex trading logo

Atrakcje turystyczne Łeby

PLAŻE

Łeba jest miastem posiadającym szerokie, piękne, piaszczyste plaże. Ich walory doceniają turyści wygrzewający się w promieniach nadmorskiego słońca. Plaże podzielone sa na 3 części:

  • PLAŻA A - strzeżona - to, ze względu na swoje dogodne położenie, najpopularniejsza plaża w mieście. Dotrzeć do niej można idąc do końca ulicą Wojska Polskiego lub Sosnową. Infrastruktura na i wokół plaży dostarcza mnóstwo rozrywki. Cała okolica obsadzona jest kramikami, restauracjami, smażalniami ryb, uroczymi sklepikami. Na samej plaży można skorzystać ze skuterów wodnych, wznieść się na spadochronie ciągniętym za motorówką czy popłynąć na bananie.
  • PLAŻA C - niestrzeżona - jest przedłużeniem plaży A, dużo mniej uczęszczana. Słabsza infrastruktura wynagradzana jest niczym niezmąconym szumem morza, spokojem i prywatnością.
  • PLAŻA B - strzeżona - nieco oddalona od centrum Łeby, ale posiadająca swoje wielkie zalety. Tuż przed plażą, do której dojdziemy ulicą Turystyczną, znajduje się parking. Na plaży znajdziemy między innymi: zjeżdżalnię, plac zabaw dla dzieci, trampolinę, boisko do siatkówki. Z tej plaży prowadzi też prosta droga na ruchome wydmy.

REJSY WYCIECZKOWE I WĘDKARSKIE

Łeba to stara osada rybacka, a tradycja połowu ryb kultywowana jest do dzisiaj. Obok profesjonalnych kutrów stacjonują tu statki wycieczkowe, co szczególnie przypadnie do gustu amatorom wędkarstwa. W sezonie letnim stateczki odpływają bardzo często. Przejażdżka taka pozwala spojrzeć na plażowiczów z zupełnie innej perspektywy. Zakochanym w świecie głębin morskich proponujemy rejsy połączone z nurkowaniem.  
Rejsy wycieczkowe można odbyć również po jeziorze Łebsko (przystań w Rąbce). Statki OHAR, ALKA i KORMORAN zabiorą nas na wydmu lub do skansenu w Klukach.

PORT JACHTOWY - MARINA

Otwarty został w 1998 roku i może przyjąć 120 jednostek. Pełna infrastruktura portowa dla łodzi żaglowych do 18m oraz motorowych do 24m: przyłącze wody, energii elektrycznej, odbiór nieczystości, dostawy paliwa i wody pitnej, ładowanie akumulatorów, ogólnodostępne urządzenia sanitarne, sklep żeglarski. Głębokość basenu to 2,5-3,5m.

NAJSTARSZY DOM W ŁEBIE

Stoi przy ulicy Kościuszki 86 (dawnej Hauptstrasse 18). Zbudowany wysiłkiem kupca Johanna G. Mampe. Na frontowej belce odczytać  możemy niezatarty jeszcze łacińskie zdanie, którego treść w całości, w tłumaczeniu brzmi: "Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe" 18 lipca 1723 r.

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ

Znajduje się na terenach starej Łeby i jedyną pozostałością po nim są mury. Patron kaplicy - Św.Mikołaj - czuwał nad łebskimi rybakami i żeglarzami. Dzisiejsza budowla powstała z elementów rozebranego kościoła zasypanego ostatecznie przez ruchome wydmy w 1570r. Warto do niego zajrzeć, aby zerknąć na namalowany przez Maxa Pechsteina - ekspresjonista, przedstawiciel niemieckiej bohemy początku XX w. - obraz przedstawiający Matkę Boską. Znajdziemy go w prezbiterium na lewo od ołtarza.

HOTEL NEPTUN

Unikalna na polskim wybrzeżu budowla postawiona w 1905 r. przypominająca swym wyglądem średniowieczny zamek pełniła w przeszłości funkcję domu zdrowotnego. Tajemniczości i powagi dodaje świetne usytuowanie budynku - na skarpie wydmy, tuż przy morzu. Tereny hotelu dostępne są dla zwiedzających. Dzisiaj znajduje się tu luksusowy hotel.

FALOCHRON I KRZYŻ  NAWIGACYJNY

Powstały w 2000 roku falochron sprawia, że wejście do portu jest dużo bezpieczniejsze. Jest to ciekawe trasa spacerowa, którą wieńczy 16-metrowa metalowa konstrukcja krzyża, będąca wyrazem pamięci o wszystkich marynarzach, rybakach i żeglarzach, którzy nigdy nie wrócili.

CZYM PORUSZAĆ  SIĘ PO ŁEBIE?

Przemieszczanie się po mieście poza sezonem letnim nie sprawia żadnych problemów, jednak okres wakacyjny i rządzi się  swoimi prawami. Duża liczba turystów na ulicach sprawia, że korzystanie zwłaszcza z samochodu staje się męką. Zachęcamy zatem do korzystania z innych, szybszych i wygodniejszych form komunikacji. Koło kina znajduje się postój kolejek przypominających swym wyglądem stare "ciuchcie" ciągnące malutkie wagoniki. Tym sposobem możemy dojechać do Rąbki lub po wcześniejszym ustaleniu trasy zwiedzić interesujące nas miejsca. Spacerowe tempo pozwoli wszystkim nacieszyć się widokiem tętniącego życiem kurortu.  
Busy - zawiozą nas gdzie tylko zechcemy, Nowęcino, Rąbka, Stilo. Za niewielką opłatą w szybki sposób dostaniemy się w upragnione miejsce.  
Ryksze - złapać je można na głównych ulicach miejscowości.  
PonaRąbka - w przeszłości osada rybacka, dzisiaj wieś leżąca na trasie z Łeby do ruchomych wydm (patrz szlak czerwony i zielony). Dojechać tutaj można samochodem, my jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, zalecamy skorzystanie z innych dostępnych w Łebie środków lokomocji. Znajduje się tutaj filia Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Skorzystać można również z rejsów wycieczkowych po jeziorze Łebsko.

Okolice Łeby

Gardna Wielka - wieś w gminie Smołdzino leżąca nad jeziorem Gardno. Warto zwiedzić położony na wzniesieniu kościół gotycki z 1282 roku, przebudowany w XIX w. Przy kościele znajduje się równie stary cmentarz - niektóre nagrobki datowane są na okres XVI wieku!

Kluki - prawdziwa perła kultury słowińskiej, na terenie której mieści się skansen. Zwiedzimy tu chałupy i zagrody rybackie z okresów XIX oraz przełomu XIX i XX wieku. Wspaniałe domostwa wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia ulokowane zostały na planie ulicowym osady z końca XVIII wieku. W sezonie letnim natrafić można na liczne imprezy folklorystyczne, skosztować lokalnych specjałów kuchni kaszubskiej, w tym jedynego w swoim rodzaju chleba słowińskiego, oraz posłuchać muzyki i śpiewów zespołów ludowych.

Nowęcin - wieś  położona w odległości 2 km od Łeby. W 1497 Mikołaj Wejcher wzniósł  tutaj zameczek obronny okalany pięknym parkiem ze starodrzewem. Dzisiaj funkcjonuje tutaj hotel z restauracją i barem. Tuż koło pałacyku znajduje się inna atrakcja tego miejsca - stadnina koni - oferująca przejażdżki bryczką, jazdę konną i hipoterapię.

Latarnia morska Stilo - zbudowana została na wydmie w latach 1905-1906. Wysokość latarni to 33,4 m, a wraz z wydmą 75 m n.p.m. Udostępniana turystom spragnionym wspaniałych widoków. Dojechać można z Łeby przez Sarbsk i Sasino (20 km). Samochód należy pozostawić na parkingu w Osetniku.

Rowokół - ze względu na zamierzchłą funkcję w kulturze Słowińców zwany "Świętą Górą". Tutaj społeczność lokalna odprawiała pogańskie obrzędy. W średniowieczu na górze palono ogniska, które stanowiły punkt nawigacyjny dla żeglarzy. Dzisiaj znajduje się tu wieża widokowa otwarta dla zwiedzających.

Lębork - niewielkie miasto położone 30km od Łeby o urokliwym, średniowiecznym charakterze. Zobaczyć tu możemy pozostałości murów obronnych z basztami, zamek krzyżacki z drugiej połowy XIV wieku oraz wspaniałe centrum z zespołem budynków z przełomu XIX i XX wieku, w tym secesyjne kamieniczki, neogotyckie budynki Poczty i Ratusza Miejskiego.

W wielu punktach możemy wypożyczyć rowery lub skutery elektryczne.

 


© Wakacje nad morzem